Νέος κινηματογράφος: 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας

Ο κινηματογράφος Studio New Star Art Cinema θα φιλοξενήσει φέτος το 8ο Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας από τις 11 έως τις 17 Απριλίου, με ένα πρόγραμμα ανοιχτών προβολών και παρουσιάσεων. Πρόκειται για ένα διαγωνισμό 80 ταινιών και μάλιστα με πολλές πρεμιέρες από 30 χώρες.

Η έννοια του ψηφιακού κινηματογράφου μπορεί να είναι προσιτή προς οποιοδήποτε κοινό της εποχής μας, ωστόσο προσδιορίζει ένα νέο είδος, το «Νέο Κινηματογράφο», το οποίο προβάλλεται στα πλαίσια αυτού του φεστιβάλ. Αποτελεί μια μοναδική περίπτωση στην Ελλάδα αλλά συμπεριλαμβάνεται και  στις λίγες περιπτώσεις στην Ευρώπη, όπου πολλά είδη κινηματογραφικής τέχνης συνεργάζονται, όπως  ταινίες μυθοπλασίας μικρού και μεγάλου μήκους, ντοκιμαντέρ, κινουμένων σχεδίων πειραματικές, video- art, video- dance.

Αναμφίβολα μιλάμε για είδη που βασίζονται στη χρήση ψηφιακών μέσων και ευθυγραμμίζονται απόλυτα με τη νέα ψηφιακή εποχή, τόσο για τη δημιουργία όσο και για την παραγωγή, τα οποία στο φεστιβάλ αυτό «ενώνονται», καταργώντας τις διαχωριστικές γραμμές, τους περιορισμούς και τις κατηγοριοποιήσεις.

Στα πλαίσια του φετινού φεστιβάλ θα διεξαχθεί ένα διήμερο αφιέρωμα με θέμα «Ισότητα των δύο φύλων, δομές υποστήριξης γυναικών», το οποίο καταλαμβάνει όλο και μεγαλύτερο χώρο στην ευαισθητοποίηση του κοινού γύρω από τα έμφυλα ζητήματα και τη θέση της γυναίκας. Πρόκειται τόσο για πολιτικές όσο και κοινωνικές δομές οι οποίες απαιτούν μια αναπροσαρμογή και μια νοηματοδότηση εκ νέου, προκειμένου να κατανοηθούν τα δεδομένα και οι έννοιες  της βίας και της  διάκρισης (π.χ. πρόσφυγες, μετανάστριες, άνεργες, μονογονείς κ.λπ.) με ταξικές, κοινωνικές, οικονομικές και πολιτισμικές ρίζες. Το  αφιέρωμα θα έχει διάρκεια δύο ημερών με προβολές ταινιών πρώτης προβολής, πάνελ συζήτησης και workshop.
Στις ξενόγλωσσες ταινίες έχουν προστεθεί ελληνικοί υπότιτλοι.

Το Αφιέρωμα υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Μεταρρύθμιση Δημόσιου Τομέα» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Η προβολή των ταινιών του Αφιερώματος είναι δωρεάν για το κοινό και εξασφαλίζεται η πρόσβαση σε ΑμεΑ.

Από τις 11 μέχρι 16 Απριλίου στο φουαγιέ οι θεατές του κινηματογράφου Studio new star art cinema θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη Σχολή Πολυμέσων του Σικάγο και ταινίες από το Edge Hill Univercity.

Πρόγραμμα Προβολών 8ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας

Πέμπτη 11 Απριλίου

 Νέοι Σκηνοθέτες  61min Έναρξη ώρα 21:00

21:00 Anker-Η ¶γκυρα, 09΄18΄΄, Μιχάλης Γαλανόπουλος, Denmark/Greece-Δανία/Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα

21:10 Πολυέλαιος / Chandelier, 9΄ 50΄΄, Antonis Glaros/Αντώνης Γλαρός, Greece/ Ελλάδα

21:20 Οι εξομολογήσεις ενός μουσικού | Confessions of a singing freak, 08΄21΄΄, Stathis Papadimitriou | Στάθης Παπαδημητρίου, Ελλάδα | Greece, Premiere-Πρεμιέρα

21:29 Κυκλάμινο / Cyclamen, Βέλκο-Velko. 8΄38΄΄ Ελλάδα-Greece

21:38 Η Ερήμωση – Desolation, 9΄, Θωμάς Γιαννάκης – Thomas Giannakis, Ελλάδα -Greece

21:47 Χρυσόψαρο / Goldfish, 14΄ 21’’, Γιώργος Αγγελόπουλος/ Yorgos Angelopoulos, Ελλάδα/ Greece

22:00 Θα τα καταφέρω / I’ll succeed, 2΄52΄΄, Μιλτιάδης Γρέκος, Ελλάδα / Greece, Premiere-Πρεμιέρα

22:03 Απίθανη Δευτέρα / Impossible Monday, 9΄23΄΄, Γεωργία Βρόσγου. Ελλάδα

Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 61min Έναρξη ώρα 22:10

22:10 Εξόριστος Ποιητής / A Poet In Exile, 7,’ Pavlos Tripodakis / Παύλος Τριποδάκης, Greece – Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα

22:17 Fake News, 15΄, Δημήτρης Κατσιμίρης / Dimitris Katsimiris, Ελλάδα/Greece

22:30 Figaro, 06΄, Δημήτρης ¶ντζους / Dimitris Andjus, Ελλάδα / Greece, Premiere-Πρεμιέρα

22:36 Fire, 13 min, Maria Shulgina, Russia / Ρωσία Premiere-Πρεμιέρα

22¨50 Maelstrøm, 3΄, Carlos Gómez-Trigo, Spain, Greek premiere

22:53 Metaslash, 3’, Σωτήρης Πετρίδης και Δημήτρης Τσακαλέας/Sotiris Petridis and Dimitris Tsakaleas, Ελλάδα / Greece

22:56 My Stavroula, 13΄40΄΄, Κώστας Κολημένος / Kostas Kolimenos, Ελλάδα Greece

Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 64min Έναρξη ώρα 23:10

23:10 5 Minutes Silence,11΄, Δημήτρης Αργυρίου, Ελλάδα / Greece

23:20 Break, Break, Break, 3’ 56’’, André Almeida Rodrigues, Portugal Premiere-Πρεμιέρα

23:24 Fourth Wall – Τέταρτος Τοίχος, 10′, Gkotsis Dimitris – Γκότσης Δημήτρης, Greece – Ελλάδα

23:34 New Era- Νέα Εποχή, 11΄34’’, Peggy Zouti- Πέγκυ Ζούτη, Greece-Ελλάδα

23:45 One of us, 14΄10΄΄ Eduard Boolgar, Russia, Premiere-Πρεμιέρα

23:49 Remains (Ίχνη), 42’, Ειρήνη Χατζή, Εμμανουέλα Κυριακοπούλου, Ελλάδα

 Video Art 11min 24:00

24:00 “Cages 2018” 5΄2΄΄, Σοφία Λιάρου, Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα

24:05 Tracce Nascoste (Hidden Tracks), 5΄, Filomena Rusciano, Italy Premiere-Πρεμιέρα

24:10 Passing, 1΄, Bouge Alexandra, France, Premiere-Πρεμιέρα

Πληροφορικό Ντοκιμαντέρ 24 λεπτά ώρα έναρξης 24:11

24:11 Title- Taxonomy 101, 24΄, John Bunyui Njabi, Καμερούν / Cameroon, Πρεμιέρα/ Premiere

Παρασκευή 12 Απριλίου

 Νέοι Σκηνοθέτες 115min ώρα έναρξης 21:00

21:00 Live, 1΄ Βασίλης Σταυρόπουλος, Ελλάδα

21:01 One Way Ticket, 20΄, Ελλάδα/Greece, Βασίλης Μιχαλαριάς/Vasilis Michalarias

21:21 Opposites Attract, 17΄33΄΄, Greece, Georgios Soumelidis, Premiere-Πρεμιέρα

21:38 Resolution – Απολογισμός, 22΄52΄΄, Greece – Ελλάδα, Dimitris Asproloupos – Δημήτρης Ασπρολούπος

22:00 ΣΟΣΙΑΛ-SOCIAL, 8ΛΕΠΤΑ-8MINS, ΕΛΛΑΔΑ-GREECE, ΝΑΙ, KAΡΑΝ ΠΡΑΣΣΕΡ-KARAN PRAHSAR

22:08 ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ/ SPECIAL TASTES, 25΄, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΓΚΟΤΣΗΣ, ΕΛΛΑΔΑ

22:30 Check In, 20 ΄, Κωνσταντίνος Στραγαλινός, Ελλάδα

Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 64min έναρξη 22:50

22:50 Title-Τίτλος Newstria, 24΄,Ελλαδα , ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ /KOSTAS STAMATOPOULOS

23:14 Kırmızı Battaniye/Red Blanket, 19΄55, Erol Çelik, Turkey Premiere-Πρεμιέρα

23:34 Title-Τίτλος THE CORNFIELD (La Parcelle) 20 minutes, France / Belgium

Premiere-Πρεμιέρα Director-Σκηνοθέτης Michaël Guerraz

Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 33min έναρξη 23:54

23:54 The Last Fisherman – Ο Τελευταίος Ψαράς, 12΄ Μπαστιαν Φίσερ, Βίκυ Μαρκολέφα / Bastian Fischer, Vicky Markolefa, Greece – Ελλάδα

24:06 The Seagull, 20΄43΄΄, Manne, Armenia Premiere-Πρεμιέρα

Σάββατο 13 Απριλίου

Αφιέρωμα με θέμα την «Ισότητα των δύο φύλων, Δομές υποστήριξης γυναικών», θα πραγματοποιηθεί στα πλαίσια του 8ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας /Athens International Digital Film Festival AIDFF

Ώρα 14:00- 18:00

Κινηματογράφος Studio New Star Art Cinema,

 

Κυριακή 14 Απριλίου ώρα έναρξης 21:00

Νέοι σκηνοθέτες 52min ώρα έναρξης 21:00

21:00 The Bureaucrat – Ο Γραφειοκράτης, 19΄13΄΄, Dimitrios Karas – Δημήτρης Καράς,Greece – Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα

21:20 The Gun-Το Όπλο, 5΄, Παναγιώτης Γλυνός/Panagiotis Glynos, Ελλαδα/Greece

21:25 Η γυναίκα στο δωμάτιο – The woman in the room, 16΄, Ρωμανός Παπαϊωάννου, Ελλάδα – Greece

21:45 Wiski, 11΄ Panos Katsimperis, Greece/ Ελλάδα

 video dance ώρα έναρξης 21:50

21:50 Pooling, 4΄5΄΄, Dawn Westlake, USA, Spain, European premiere!

 animation 13min

21:55 Lonely monster goes out, 7΄3΄΄, Ivan Maximov, Russia, Premiere-Πρεμιέρα

22:03 The Last Cruise, 01:24, Uzbekistan, Hristina Belousova, National Premiere

22:05 War For Keyboard Warriors, 3min, Lam Can-zhao, China,Premiere-Πρεμιέρα

22:08 Wizard Garden, 1’10’’, Jeanne Stern, USA, Europe Premiere

Ντοκιμαντέρ 49min 22:15

22:15 One of us, 14 ΄10 ΄΄, Eduard Boolgar, Russia, Premiere-Πρεμιέρα

22:30 The Lone Wolf Odyssey, 35΄16΄΄, Lee Anduze, USA/Greece Premiere-Πρεμιέρα

Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους 90min 22:50

22:50 Το Αστέρι των Χριστουγέννων: Ο Ανίκητος Ήλιος; / The Christmas Star: Sol Invictus?, 90΄, Γρηγόρης Καραντινάκης – GrigorisKarantinakis, Ελλάδα, Ιταλία, Αίγυπτο, Αγγλία – Greece, Italy, Egypt, England, Premiere/ Πρεμιέρα

Δευτέρα 15 Απριλίου

 Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 101min ώρα έναρξης 21:00

21:00 The Graffiti, 9΄30΄΄, Aurélien Laplace, France/ Γαλλία Premiere/ Πρεμιέρα

21:10 The Meeting, 11΄53΄΄ Αλέξανδρος Πιττίδης, Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα

21:22 The Sea swells, 16΄, Amir Gholami, Iran Premiere/ Πρεμιέρα

21:37 TNT Boxerstory, 19΄42΄΄, Mark Gerstorfer, Austria Premiere/ Πρεμιέρα

21:58 Tutu & Pointes, 12΄45΄΄, Ήρια Πιζάνια, Ηνωμένο Βασίλειο, Ελληνική πρεμιέρα

22:10 Title-Τίτλος ΤΑΜΑ/TAMA, 17΄50΄΄, Γιάννης Μπλέτας/ Giannis Bletas, Eλλάδα

22:28 Difference, 14΄, Ali Asadollahi, Iran/Ιράν Premiere/ Πρεμιέρα

Πληροφορικό Ντοκιμαντέρ 104 λεπτά ώρα έναρξης 22:45

22:45 CITIZENS, 16΄6΄΄, Panagiotis Athinaios, Greece

23:02 Lend An Ear, 51’, Τσιλοχρήστου Ξένια, Ελλάδα

23: 53 “Missing words”,13΄40΄΄, Aris Zisimatos ¶ρης Ζησιμάτος, Greece – Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα

24:07 Γουρουνοχαρά – Pig Joy, 30΄, Θωμάς Γιαννάκης – Thomas Giannakis, Ελλάδα – Greece, Premiere-Πρεμιέρα

Τρίτη 16 Απριλίου

 Πληροφοριακό Μυθοπλασίας 52min ώρα έναρξης 21:00

21:00 2 Missed Calls, 11΄33΄΄, Abhilash Shetty, India, Premiere-Πρεμιέρα

21:12 Hands and Wings,17΄59΄΄, Sungbin BYUN, South Korea Premiere/ Πρεμιέρα

21:30 Ένας καυγάς, 2΄26΄΄, Γιώργος Μεταξιώτης, Ελλάδα Premiere/ Πρεμιέρα

21:32 Terra incognita, 13΄25΄΄, Anty Vens, ΕΛΛΑΔΑ- GREECE

21:45 The mistake-Το λάθος, 6’, Vangelis Papadiochos-Βαγγέλης Παπαδιόχος, Greece-Ελλάδα

Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 52min ώρα έναρξης 21:51

21:51 Title-Τίτλος Γιούμπι/Yubi, 50΄, Τζούλια Σπυροπούλου/Julia Speropoulos, Ελλάδα, Αθηναική /Athens Premiere/ Πρεμιέρα

Πειραματικές – Experimental 27min ώρα έναρξης 22:40

22:40 Awakening, 4΄56΄΄, Valerii Vachegin (Chartkov), Maria Grishanina, Russia, Premiere-Πρεμιέρα

22:45 Impulse, 7΄30΄΄, Δημήτρης Αργυρίου. Greece|China|Germany, Premiere-Πρεμιέρα

22:53 Into the jungle, 2΄, Rizal Karim, Malaysia / Sweden, Premiere-Πρεμιέρα

22:55 Να Γυρίζεις – Returning, 4΄, Κωνσταντίνος Τσιόδουλος – Konstantinos Tsiodoulos, Ελλάδα – Greece

22:59 The Wind Shakes The Chains, 9’37”, Iman Rezaei, Iran, world Premiere

Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας ώρα έναρξης 23:10

23:10 Μια Νύχτα στην Κόλαση(A Night in Hell), 82’, Νίκος Κουρού – Nikos Kourou, Ελλάδα Greece, Φεστιβαλική /Festival Premiere-Πρεμιέρα

Καθ’ όλη τη διάρκεια των προβολών του φεστιβάλ θα τρέχει μία διαρκής προβολή από τις 21:00 -00:00

Όλες οι ταινίες από όλες τις κατηγορίες συμμετέχουν για τα δύο βραβεία κοινού.

Σχολίασε το